Czym objawia się choroba tarczycy Hashimoto?

Przyczyna choroby autoimmunologicznej, jaką jest choroba tarczycy Hashimoto jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Ma tutaj znaczenie czynnik genetyczny. Na przykład, jeżeli osoby w rodzinie chorują na tarczycę to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne pokolenia w szczególności dziewczynek mogą być obarczone chorobą. Na pojawienie się choroby wpływają również czynniki środowiskowe, takie jak stres. Choroba objawia się sennością, brakiem koncentracji i stanem depresyjnym.

Co zawiera zdrowy jadłospis?

Dieta dla osób chorych na Hashimoto jest specjalnie dedykowanym programem dla osób z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto. W diecie powinno zwiększyć się ilość białka Całe menu opiera się na posiłkach o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Przy Hashimoto koniecznie należy minimalizować cukry. Dlaczego? Ponieważ cukier sprzyja zapaleniom. Dieta wyklucza produkty z laktozą i glutenem. To składniki, które przy wielu problemach zdrowotnych warto odstawić jako pierwsze. W potrawach ni ma produktów w wersji light, substancji konserwujących, barwników, zagęszczaczy i sztucznych aromatów. Co więcej, z jadłospisu trzeba wyrzucić soję, sery żółte, topione, a nawet śmietanę. Dlatego że mają w sobie zbyt dużo tłuszczy.

Nie wolno spożywać warzyw z rodziny kapustowatych i tych, które zawierają związki wolotwórcze. Skutecznie zaburzają wchłanianie jodu, niezbędnego dla prawidłowej pracy tego gruczołu. Miłośnicy mocnej kawy powinni przerzucić się na herbatę. Alkohol i napoje gazowane również powinny zostać usunięte z diety.

Może Ci się również spodoba