Odpowiednie żywienie przy niedoczynności tarczycy Hashimoto

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która dotyka najczęściej kobiety. To przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Przebieg choroby charakteryzuje się autoagresją układu immunologicznego względem gruczołu tarczycy. Warto wiedzieć, że tarczyca jest odpowiedzialna za regulację wielu przemian w organizmie. Zdrowa tarczyca ma wpływ na niezaburzoną pracę głównych układów oraz funkcje energetyczne i rozrodcze. 

 

Jakie są przyczyny Hashimoto?

 

Przyczyny niedoczynności tarczycy Hashimoto nie są do końca znane. Jednak choroba bardzo często pojawia się wraz z innymi schorzeniami, które wywoływane są na skutek agresji autoimmunologicznej, na przykład cukrzycy typu I lub astmy. Aby skutecznie, odkryć jej źródło potrzebna jest wiedza na temat stanu zdrowia najbliższej rodziny. Jednak specjaliści podkreślają, że przyczyną choroby może być wiele czynników, takich jak geny, gospodarka hormonalna, nadmiar jodu, narażenie na promieniowanie, przewlekłe obciążenie czynnikami indukującymi stan zapalny w organizmie.

 

Jak Hashimoto wpływa na tarczycę?

 

Autoimmunologiczna agresja skutecznie degraduje tarczycę. Pomocna przy niedoczynności tarczycy Hashimoto jest prawidłowo skomponowana dieta. Dlatego decydując się na dietę, należy wybrać tę, która uwzględni wszystkie czynniki, które będą ograniczały nadwrażliwość układu immunologicznego. Dieta powinna zmniejszać stan zapalany w organizmie, dostarczać takich składników, które pozytywnie wpływają na produkcję hormonów tarczycy. 

 

Czego unikać w diecie?

 

Dieta przyjazna Hashimoto to jadłospis dań pozbawiony glutenu, mleka i jego przetworów, cukru, drożdży, soi, orzeszków ziemnych, sezamu, gorczycy oraz białka jaja. Co więcej, osoby chorujące na niedoczynności tarczycy Hashimoto powinny unikać lub ograniczyć spożywanie warzyw krzyżowych z wyjątkiem kiszonek, czyli naturalnych probiotyków. Układanie codziennego jadłospisu jest nie lada wyzwaniem. Nie każdy z nas ma czas na kompozycję aż kilku pysznych dań, które pokryją dzienne zapotrzebowanie na niezbędne składniki. Ciekawą propozycję dietoterapii Stop Hashimoto można zobaczyć na stronie https://juicyjar.pl/produkty/diety/dietoterapia-stop-hashimoto-1. Warto wiedzieć, że produkty w diecie charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Dieta jest bogata w błonnik oraz tłuszcze zawierające kwasy tłuszczowe nienasycone. Nie brakuje w niej tak cennych pierwiastków, jak żelazo, magnez, cynk, witaminy z grupy B, A, C, E, D oraz przeciwutleniacze. 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *